خاویار خزر


خاویار یکی از محصولات صادراتی ایران است. در واقع خاویار ناب ایران اصطلاحی است که به دلیل صادرات وسیع این محصول استفاده می شود. این کشور 93 درصد خاویار مورد نیاز جهان را تامین می کند که همه این ماده غذایی ارزشمند از دریای خزر بدست می آید. 

انواع خاویار (خاویار طلایی , خاویار بلوگا , خاویار آسترا , خاویار سوروگا , خاویار اوزون برون , خاویار دریایی , خاویار پرورشی , خاویار خزر , باهو خاویار , فیل ماهی , تاس ماهی و قره برون)

خاویار انواع مختلفی دارد که شامل 27 گونه ماهی است و 6 نوع آن در دریای خزر زیست می کنند. گوشت ماهی خاویار هم مثل سایر ماهی هاست. اما آنچه موجب متمایز شدن این ماهی از انواع دیگر می شود، تخم آنهاست که به مروارید سیاه نیز مشهور است. همچنین به این نوع ماهی، فسیل های زنده جهان نیز گفته می شود که تکامل فیلوژنی زنده مانند. ماهی خاویار از نظر رنگ سه نوع است که شامل خاویار طلایی و سرخ و سیاه می باشد.
در این بین، خاویار سیاه رنگ طرفداران بیشتری دارد و از نظر صادراتی نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است. هم چنین می توان انواع خاویار را به دو دسته خاویار پرورشی و خاویار دریایی تقسیم بندی کرد. از گونه های خوش طعم خاویار می توان به خاویار بلوگا، خاویار سوروگا و خاویار آسترا اشاره کرد.
دریای خزر 93 درصد خاویار جهان را در خود جای داده است که 5 نوع خاویار ارزشمند از این دریا بدست می آید.

انواع ماهیان خاویار خزر شامل موارد زیر است:

فیل ماهی

یکی از بزرگترین گونه های ماهی در آب های ایران، فیل ماهی است که نسبت به سایر ماهی هایی که خاویار تولید می کنند، کیفیت و طرفداران بیشتری دارد. وزن برخی از فیل ماهی به 1400 کیلو هم رسیده است. این ماهی می تواند بیش از 100 سال عمر کند. 

در عین حال فیل ماهی هر دو یا سه سال یکبار تخم ریزی می کند. فیل ماهی در سن 14 تا 17 سالگی بالغ می شود. در این سن گرانترین خاویارها تولید می شود. بزرگترین فیل ماهی که در ایران شکار شده است، 620 کیلوگرم وزن داشته است. قامت این خاویار به یک و نیم متر تا بیش از چهار متر می رسد.

قره برون یا تاس ماهی ایرانی

قره برون یا تاس‌ماهی ایرانی یکی دیگر از ماهی هایی است که از آن خاویار تهیه می شود. این نوع ماهی از اصل روسی بدست آمده است و به زبان ترکی به آن «قره برون» گفته می شود که به معنای بینی سیاه است. از نظر ارزش و اهمیت، تاس ماهی در ردیف دوم قرار می گیرد.

گونه های تاس ماهی ایرانی نسبت به نوع روسی بزرگتر هستند و کیفیت بیشتری نیز دارند. هر دو نوع ایرانی و روسی به یکدیگر شبیه است. تاس ماهی های ایرانی دارای رنگ تیره تری هستند و روی بدن آنها دانه های سفید رنگی نیز دیده می شود.
انواع تاس ماهی در سن 12 تا 14 سالگی بالغ می شوند و طولی معادل یک تا بیش از 2 متر دارند. وزن این نوع ماهی به 60 تا 130 کیلوگرم می رسد. 

تاس ماهی روسی

تاس ماهی های روسی در ایران یافت می شود که به آنها خاویار طلایی نیز گفته می شود و در رتبه سوم خاویار جهان قرار می گیرد. این نوع ماهی در سن 12 تا 16 سالگی بالغ می شود و از این سن شروع به تخم ریزی می کند. تاس ماهی های روس دارای وزنی معدل با 60 تا کیلوگرم هستند و طول آن به یک تا دو متر می رسد. خاویار ناب ایران


 
ماهی خاویار شیپ

این نوع ماهی مهاجر است و در زمان تخم ریزی وارد سواحل ایران می شود. ماهی خاویار شیپ در رودخانه های آبریز تخم گذاری می کند. این نوع ماهی می تواند تا 30 سال عمر کند. وزن آن سبک است و تعداد آنها نسبت به سایر ماهی های خاویار کمتر است. ماهی خاویار شیپ در سن 10 تا 14 سالگی می تواند تخم ریزی کند. این ماهی دارای طولی بیش از یک متر است.

ماهی اوزون برون یا سوروگا

خاویار اوزون برون (دراکول) به عنوان کوچکترین ماهی خاویار خزر شناخته شده است که از نظر کیفیت نسبت به 5 نوع دیگر ماهی های خاویار پایین است.
تخم این ماهی ریزتر و ارزان قیمت تر است. تکثیر تخم این نوع ماهی استقامت بالایی ندارد و در مقابل شرایط طبیعی ضعیف است. اوزون برون به معنای بینی دراز است. 
خاویار اوزون برون یا دراکول در سن 8 تا 12 سالگی بالغ می شود و وزن سبکی دارد. این ماهی معادل یک تا یک و نیم طول دارد و تنها در دریای خزر رشد می کند.

قیمت خاویار

خاویار به عنوان یکی از ارزشمندترین غذاهای جهان محسوب می شود که در ردیف غذاهای انرژی زا می باشد. از نظر ارزش غذایی، خاویار دارای خواص متعددی است و همین ویژگی ها، آن را به غذایی گرانقیمت تبدیل کرده است. گرانترین نوع خاویار، خاویار بلوگا یا الماس روشن است.
قیمت خاویار بلوگا در جهان 5 هزار دلار است. خاویار بلوگا از بیش از 75 درصد لستین و 25% چربی تشکیل شده است. از دیگر مواد و عناصر موجود در خاویار باید به اسیدهای آمینه آرژنین، هیستامین، ایزولوسین، لیزین و میتونین اشاره کرد.

با توجه به تغییراتی که در قیمت دلار وجود دارد، قیمت خاویار ایران نیر متغیر است و بسته به تغییرات قیمت شیلات قیمت خاویار هم به روز حساب می شود.
خاویار سرخ به عنوان ارزان قیمت ترین نوع خاویارهاست که ارزش و طعم غذایی آن نسبت به خاویار سیاه کمتر است. این نوع خاویار در تمامی فروشگاه های مواد غذایی روسیه به فروش می رسد.
مجموعه نگین آبزیان به عنوان نماینده رسمی فروش خاویار شیلات ایران امکان خرید آنلاین خاویار را هم برای شما عزیزان فراهم کرده است. در نتیجه خرید خاویار را می توانید با خیالی آسوده و بدون دغدغه از نماینده رسمی خاویار شیلات ایران انجام دهید. 

خواص خاویار

 خاویار یکی از مواد غذایی است که دارای خواص متعددی است. این غذا پرانرژی است و دارای طعم لذیذ و بویی خوشایند است. پروتئین های موجود در خاویار آن را به غذایی منحصر به فرد تبدیل کرده است. چربی های موجود در این خاویار به دو دسته کلسترول و لستین تقسیم می شوند.

از جمله خواص خاویار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
این ماده غذایی از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می کند. زیرا غلظت اسیدهای چرب امگا3 در خاویار بالاست و این ماده برای بیماران قلبی مفید است.
در خاویار ترکیبی به نام "ctacosand" وجود دارد که نوعی الکل چرب با زنجیره بلند می باشد و پس از اینکه وارد بدن شد، به به اسیدهای چرب تبدیل می شود.
این اسیدهای چرب تاثیر زیادی در تشکیل سنتز میلین (پوشش سلول عصبی) دارند. به عبارت دیگر، سلامت سلول های عصبی با مصرف خاویار حاصل می شود.
تحقیقات نشان داده است افرادی که خاویار مصرف می کنند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به انواع بیماری های روانی و از جمله افسردگی هستند.
از آنجا که در خاویار اسیدهای چرب امگا3 وجود دارد، مصرف این ماده غذایی از افزایش کلسترول خون پیشگیری می کند. 
خاویار مانع از ابتلا به بیماری های آرتریت رومائید (التهاب مفاصل)، بیماری های دستگاه گوارش و بعضی از انواع سرطان می شود. 
در خاویار آهن زیادی وجود دارد. افرادی که به کم خونی مبتلا هستند، می توانند خاویار مصرف کنند.خاویار طلایی


روش مصرف خاویار

خاویار اغلب برای صبحانه میل می شود. برخی آن را به صورت خام مصرف می کنند. در برخی از کشورها نیز خاویار به همراه زرده تخم مرغ و خرده پیاز طبخ می شود. با توجه به سلیقه افراد، می توان در هنگام تهیه خاویار، سبزیجات معطر نیز اضافه کرد و سپس آن را در بین قطعات کوچک نان قرار داد و با کره سرخ کرد.

روش دیگر مصرف خاویار، سرد و خام استفاده می کنند.
خاویار دارای بوی تند ماهی است و طعم شور دارد که برای بسیاری خوشایند نیست. به همین دلیل بهتر است از مصرف آن به شکل خام خودداری کنند. طرز تهیه خاویار در برخی از رستورانها به این شکل است که خاویار سرخ را با برگ جعفری ترکیب می کنند و روی قطعه نان می ریزند و سرخ می کنند. 

چکیده ای از مهم ترین ها در مورد خاویار:
خاویار، تخم ماهیان خاویاری و از گرانترین غذاهای جهان است.
دریای خزر به عنوان اصلی ترین زیستگاه ماهیان خاویاری در جهان شناخته شده است. ماهیان خاویاری دریای خزر از دسته ماهیانی هستند که اصطلاحا کوچ رو نامیده می شوند، از اینرو محیط متفاوت زیستی و تغذیه ی آنها روی سایز و طعم تخم آنها تاثیر می گذارد.

خاویار انواع گوناگونی دارد که سه نوع باارزش آن عبارتند از خاویار بلوگا، آسترا و سوروگا.
سایز دانه های خاویار بلوگا نسبت به دو مورد دیگر بزرگ تر می باشد و طیف رنگی دانه های آن خاکستری متمایل به مشکی است و به واسطه کیفیت بالای خود در رتبه اول خاویار جهان قرار دارد. 
سایز دانه های خاویار آسترا متوسط و رنگ دانه های آن خاکستری متمایل به قهوه ای است. رنگ روشن این نوع خاویار به نام خاویار طلایی شهرت دارد که بسیار نایاب می باشد. 
خاویار سوروگا دارای دانه های کوچک خاکستری است و به خاطر طعم خاص بین افراد بسیار محبوب است.    

بارزترین خواص خاویار عبارتند از:
- پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، سرطان و افسردگی
- سرشار از ویتامین‌های C، B2، B6، B12 ، A، D، E
- منبع غنی اسیدهای چرب امگا3، پروتئین، فسفر و آهن
- شادابی و طراوت پوست
- تقویت سیستم ایمنی بدن 

نگین آبزیان به عنوان نماینده رسمی خاویار شیلات ایران بهترین عملکرد را در حوزه فروش خاویار ناب ایران برای مردم رقم خواهد زد.