فیل ماهی

فیل ماهی

نام علمی: Huso Huso
فیل ماهی
بزرگترین خاویار خزر است که در گذشته با وزن حدود 1200 کیلوگرم صید شده است. از نظر فیزیکی بزرگترین گونه استورژن و تنها ماهی گوشت خوار از گروه خود می باشد. ماهی بلوگا خیلی قوی، بزرگ، پر ابهت و همیشه وحشی است و سرسختانه و بی قرار گله های طعمه را تعقیب می کند.

این ماهی در فصول بهار و پائیز جهت تخم ریزی وارد رودخانه ها می شود و معمولا هر دو یا سه سال یکبار تخم ریزی می‌کند. نرهای این گونه در 17-18 سالگی و ماده ها در 16 تا 18 سالگی بالغ می شوند. این ماهی از 5/1 متر تا بیش از چهار متر می تواند قد کشیده و به وزن یک تن هم برسد. وزن اندازه های معمول آن بین ۴۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم است. رکورد صید این ماهی در ایران ۱۲۵۰ کیلوگرم بوده است که از آن ۲۳۰ کیلوگرم خاویار خاکستری، که گرانترین نوع خاویار است، استحصال شد.

فیل ماهی که به بلوگا معروف است، از جمله گرانترین مواد غذایی جهان محسوب می شود و طرفداران زیادی در بین دوستداران خاویار دارد. خاویار بلوگا درشت ترین دانه ها را در بین انواع مختلف خاویار داشته و طعمی بسیار دلچسب دارد. ۱۵% وزن بدن ماهی ماده آن را خاویار تشکیل می دهد و میانگین خاویار دهی فیل ماهی 12تا 9 کیلوگرم است.

خاویار بلوگا در طیف های مختلف خاکستری بسیار خواستنی است. به دلیل درشتی دانه و لطافت پوست، هرچه رنگ روشن تری داشته باشد خواهان بیشتری دارد.